З 1 серпня 2016 року на митниці введена в дію автоматизована система “Єдине вікно”. Рішення про запровадження «Єдиного вікна» було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 364 від 25.05.2016 «Деякі питання реалізації принципу “єдиного вікна” під час здійснення митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю».
Як зазначено в пояснювальній записці, документ прийнятий з метою системного реформування митниці, спрямованого на подолання корупції, боротьбу з контрабандою та порушенням митних правил, автоматизацію роботи митних сервісів, спрощення митних процедур, вдосконалення митних відносин з іншими державами тощо.
Дія цієї процедури поширюється на операції із ввезення на митну територію України товарів, які підлягають митному та іншим видам державного контролю, та вивезення таких товарів за межі митної території України. Ухвалена Урядом постанова передбачає здійснення всіх видів контролю (митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів контролю) за допомогою ІТ-системи митниці. Очікується, що це значно спростить та скоротить час на проведення митних процедур, оскільки єдина електронна база даних дозволяє різним службам контролю та митним пунктам в автоматичному режимі обмінюватись інформацією про вантаж, який проходить через кордон України.
Згідно з Постановою, час на прийняття рішення контролюючим органом щодо здійснення відповідного виду контролю становить 4 години. В іншому випадку застосовується принцип “мовчазної згоди”, тобто ІТ-система автоматично формує позитивне рішення про проведення відповідного виду державного контролю, яке є підставою для завершення митного контролю та митного оформлення товарів.
Крім того, огляд товарів проводиться одночасно всіма контролюючими органами не пізніш як через 24 робочі години від запропонованого підприємством часу.
Розраховуємо, що запровадження «Єдиного вікна» на митниці дозволить спростити і зменшити кількість митних формальностей, скоротити час проведення митних процедур, мінімізувати людський фактор під час прийняття рішень митниками та контролюючими органами, усунути можливості для корупційних проявів та сприяти розвитку міжнародних автомобільних перевезень вантажів.