Підсумки реалізації третього компоненту проекту Twinning щодо побудови комплексної системи протидії корупції в органах ДФС підбивалися сьогодні, 20 вересня під час конференції з питань розвитку доброчесності у Державній фіскальній службі України.
Участь у заході взяли представники ДФС, Державної прикордонної служби України, Національного агентства з питань запобігання корупції, представники проекту Twinning, Місії ЄС зі сприяння прикордонному контролю (EUBAM), Консультативної місії ЄС (EUAM) тощо.
Над реалізацією третього компоненту, який спрямований на посилення можливостей фіскальної служби у запобіганні та протидії корупції, працювали литовські експерти.
«Наші іноземні колеги провели велику роботу по вивченню діючих нормативно-правової бази та практики запобігання та протидії корупції в ДФС, проаналізували практичні рекомендації на основі стандартів Всесвітньої митної організації, ЄС та досвіду митних органів Литви. Це дозволило їм розглянути проблематику з точки зору управління кадрами, митного оформлення та управління ризиками із застосуванням ІТ», – зазначив в.о. Голови ДФС Мирослав Продан.
Результатом таких спільних дій фіскальної служби та експертів проекту стала «Біла книга. Прозорість у Державній фіскальній службі України». В ній викладений аналіз сучасного антикорупційного стану ДФС у сфері митних питань, проблеми, що залишаються в сфері боротьби з корупцією, та рекомендації щодо вдосконалення антикорупційної системи ДФС у митній сфері.
Так, за рекомендацією представників проекту Twinning, для підвищення ефективності боротьби з корупцією ДФС необхідно зробити кілька кроків. Основними з них є мотивація працівників служби, тобто підвищення заробітної плати, можливість професійного розвитку та ротації, та посилення відповідальності за корупційні прояви. Також надаються рекомендації щодо управління конфліктами інтересів, розслідування випадків корупції, управління ризиками, митного контролю тощо.
У свою чергу в.о. Голови ДФС Мирослав Продан зазначив, що фіскальна служба вживає низку заходів, спрямованих на реформування служби у сфері антикорупційної діяльності. Робота здійснюється за двома напрямами.
Перший – це розвиток дієвої та комплексної системи запобігання корупційним проявам шляхом створення необхідних організаційних та дисциплінарних процедур, а також залучення до цих антикорупційних заходів всіх без виключення керівників будь-якого рівня. Другий – посилення функціональних можливостей та ефективності діяльності підрозділів внутрішньої безпеки щодо виявлення корупційних проявів та притягнення винних до відповідальності.
За словами в.о. Голови ДФС Мирослава Продана, проект Twinning, який тривав майже 2 роки, став найрезультативнішим з усіх впроваджених проектів у митній сфері. Саме у рамках цього проекту забезпечено функціонування автоматизованої системи «Єдине вікно», розроблено законопроект щодо впровадження інституту Уповноваженого економічного оператора, здійснюються кроки щодо приєднання України до Спільної транзитної системи NCTS тощо.
Міжнародні експерти також відзначили позитивні кроки, які здійснені ДФС у напрямі протидії корупції. Серед них – реалізація Антикорупційної програми ДФС на 2015-2017 роки, затверджені Правила етичної поведінки та запобігання корупції в органах ДФС, включення в програму професійного розвитку різних аспектів антикорупційної діяльності, функціонування «гарячої лінії» ДФС тощо.
Нагадаємо, Twinning – нова форма технічного співробітництва між органами влади держав-членів ЄС та країн-бенефіціарів. Визначальною рисою проектів Twinning є безпосередній обмін досвідом в окремо взятій сфері державного регулювання з метою впровадження норм та стандартів ЄС, передачу “ноу-хау” та передової практики між державними органами країн – членів ЄС та їхніми партнерами-бенефіціарами, напрацювання унікального національного досвіду.
Проект Twinning було розпочато у січні 2016 року фахівцями ДФС спільно з європейськими колегами з митних служб Німеччини, Польщі та Литви. Термін реалізації проекту – 2 роки. Бюджет проекту становить 1,8 млн. євро (грант Європейського Союзу).
Прес-служба Державної фіскальної служби України