10.10.2014. у місті Перемишль, Польща відбувся Міжнародний польсько-український форум митних брокерів, в якому взяли участь керівництво та представники Асоціації митних брокерів України, Асоціації митних брокерів та експедиторів Республіки Польща (PICLIS), представники Асоціації «Укрзовніштранс», а також представники Митної служби Республіки Польща та Державної фіскальної служби України, відомі митно-брокерські компанії України та Польщі.
Відкрив форум Голова консультативної ради при митній службі Польщі Wieslav Czyżowicz та зазначив, що основною метою проведення Форуму є обмін досвідом та можливість прийняття загальних практик обома сторонами-учасницями.
Bartosz Gruszecki, начальник управління митниці в Перемишлі, виступив з пропозицією щодо створення «Єдиного вікна» між Польщею та Україною, що передбачатиме розвиток спільного митного контролю та проведення спільного митного огляду на кордоні.
Ewa Gwardzinska представниця SGH (школи економіки в Варшаві) надала детальну інформацію щодо інституту Уповноважених економічних операторів (УЕО) Польщі.
Основними критеріями отримання статусу УЕО є: дотримання митних та податкових вимог (як УЕО так і представників), можливість проведення контролю, ліквідність суб’єкта
Є три основні типи УЕО (AEO), — це: AEOc (митні спрощення), AEOs (захист та безпечність), AEOf (митні спрощення/захист та безпечність) На ринку ЄС переважають свідоцтва типу AEOf, у той час як в Польщі найбільше видано свідоцтв типу AEOc.
До основних переваг свідоцтв УЕО належать:
Менша кількість перевірок товарів та документів;
•Свідоцтво дійсне в будь-якій країні ЄС;
•Можливість проходження митного контролю в будь-якому місці;
•Свідоцтва AEOs визнаються також в третіх країнах світу за умови наявності домовленості;
•Свідоцтва AEOf визнаються в США;
•Митні органи довірливо ставляться до УЕО.Існує система так званого «єдиного вікна» для них;
•Наявність окремої смуги руху для них в пунктах пропуску на кордоні;
•При умові внесення застави, яка являється необов’язковою, УЕО за бажанням може бути звільненим від її внесення.
Основним недоліком свідоцтва УЕО є:
Відсутність єдиного (спільного) підходу країн ЄС до розгляду порушень та накладення санкцій.
Особливістю статусу УЕО є те, що він надається організації, а не фізичній особі. Відкликати статус УЕО можуть в тому випадку, якщо:
•Виявлені порушення законодавства;
•Якщо є проблеми з ліквідністю суб’єкта;
Представниками митної служби Республіки Польщі було зазначено, що загальна кількість брокерів у Польщі (тих, які склали іспит) становить 10 500 осіб, при цьому діючих з них – 3500 осіб.
Від Державної фіскальної служби України виступив головний державний інспектор відділу приватно-державного партнерства в митно-логістичній сфері Дмитро Шаламай. Його доповідь стосувалася нормативно-правового регулювання митної брокерської діяльності, особливостей ліцензування митно-брокерської діяльності в Україні, державного контролю за діяльністю митних брокерів та умов отримання статусу УЕО в Україні.
Українська сторона окреслила основні складнощі отримання статусу УЕО в Україні та пояснила, чому схема набуття такого статусу поки що наявна лише на папері.
Представники ТОВ «Укртрансагент» обмінялися контактами з польською стороною та в подальшому планують проводити такі зустрічі систематично, підтримувати взаємозв’язок та здійснювати обмін важливою та цікавою для обох сторін інформацією, будуючи партнерські стосунки.
За результатами проведеного Форуму прийнята Резолюція, в яку учасники Форуму внесли свої пропозиції щодо подальшої взаємодії з польськими партнерами. Українська сторона має намір активно співпрацювати з представниками Асоціації митних брокерів та експедиторів Польщі, що зумовить ефективний інформаційний обмін між митними органами країн, а також імплементацію в законодавство України основних європейських стандартів митної справи. Це матиме визначальний вплив на роботу митних брокерів країн-сусідів.